Would You Rather…

Waffle Mix

Buy a package of waffle mix for $4.99

OR

Buy a package of frozen waffles for $2.79?

h/t @DaneEhlert

Whichever option you choose, please justify your reasoning with mathematics.  For more discussion on this, go to Dane Ehlert’s 3-Act about waffles!

Comment (1)

  1. Brania

    I would rather get a box of frozen waffles because they cost 2.20 less than the waffle mix and its faster to make

    4.99
    – 2.79
    2.20

    Reply

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *