Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Author: stevens009

Would You Rather…

November 3, 2014 stevens009 2 Comments

Buy a 5 pound jug of honey for $15.35 OR Three 1 pound 8 ounce bottles of honey for $14.39…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: conversion, cost, food, money, rates, unit rate, units

Would You Rather…

stevens009 2 Comments

Buy a fancy 5-year eco-lightbulb for $9.79? Or pay 70 cents per lightbulb, but replace them every 5 months? h/t…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized

Would You Rather…

October 14, 2014 stevens009 2 Comments

Receive Tip A or Tip B? h/t @MrOrr_Geek To continue this conversation, ask if person is tipping fairly or not.…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized

Would You Rather…

October 7, 2014 stevens009 2 Comments

Receive the net revenue from parking lot sales OR the net revenue from concession sales at a professional sporting event?…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized

Would You Rather…

October 2, 2014 stevens009 13 Comments

Use a coupon worth $20 off your entire purchase OR 20% off your entire purchase? h/t @ddmeyer Whichever option you…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, percent Filed under: discount, markup, percent

Would You Rather…

September 14, 2014 stevens009 2 Comments

Purchase Shake Mix A for $23 OR Shake Mix B for $110? Whichever answer you choose, justify your reasoning with…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: 6.RP.A.2, rate, rates, ratios, unit rate

Would You Rather…

August 11, 2014 stevens009 1 Comment

Buy a package of waffle mix for $4.99 OR Buy a package of frozen waffles for $2.79? h/t @DaneEhlert Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Rates Filed under: 6.RP.2, 6.RP.3, 7.G.4, food, rate, rates, waffles

Would You Rather…

July 14, 2014 stevens009 4 Comments

  Buy pre-cut watermelon (no rind) at $2.67 per pound OR Buy a whole watermelon at $0.26 per pound? Whichever…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Rates Filed under: comparison, division, food, rate

Would You Rather…

July 8, 2014 stevens009 1 Comment

Subscribe to Hulu Plus for $7.99 per month   OR   Subscribe to your local cable company for $19.99 per…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Rates Filed under: comparison, division, monthly, rates

Would You Rather…

July 7, 2014 stevens009 2 Comments

Take Route A OR Take Route B to reach your final destination? If you need some directions around town, check…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, circles, geometry Filed under: arc, arc length, circle, circles, distance, geometry

Post navigation

Page 9 of 13
← Previous 1 … 8 9 10 … 13 Next →

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version