Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Category: 3rd-5th

Would You Rather…

January 30, 2014 stevens009 7 Comments

Have 7/8 of your favorite pie OR 11/14 of your favorite pie? Whichever choice you make, please justify your reasoning…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: 4.NF.2, 7.G.4, comparison, conversion, fractions, math

Would You Rather…

January 5, 2014 stevens009 7 Comments

Pay $0.24 for each banana OR Pay $1.99 per pound of bananas? Whichever option you choose, justify your decision with…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: bananas, comparison, money, rate

Would You Rather…

November 26, 2013 stevens009 3 Comments

Earn a dollar for every foot in 1 mile OR earn a dollar for every day you’ve been alive? BONUS:…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: conversion, miles, money, rate

Would You Rather…

October 30, 2013 stevens009

Visit 28 houses (all within .5 miles) to get candy OR 16 houses (all within .25 miles) to get candy?…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: comparison, halloween, justify, math, rates, treat, trick, units

Would You Rather…

September 23, 2013 stevens009

Purchase 2.27 kg of raw, uncut carrots for $3.49 OR 16 ounces of peeled mini carrots for $1.89? Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Uncategorized Filed under: carrots, comparison, conversion, cost, dollars, kilograms, math, ounces, pounds, rates, units

Would You Rather…

August 26, 2013 stevens009 7 Comments

Be given 800 pennies OR three $1 bills, 10 quarters, 12 dimes, and 22 nickels? Whichever option you choose, justify…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, K-2, Uncategorized Filed under: comparison, conversion, math, money, rates, units

Would You Rather…

August 17, 2013 stevens009

Buy gas for $1.23 per liter (Canadian currency) OR $4.60 per gallon (American currency)? Whichever choice you make, justify your…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: american, canadian, currency, exchange, gas, gasoline, math, money, rate, rates, ratios

Would You Rather…

June 27, 2013 stevens009

Have 3500 Mexican Pesos or 210 Euros? Whatever your answer is, please provide justification.

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: conversion, currency, math, money

Would You Rather…

stevens009

Be given 100 grams of new nickels or 220 grams of new dimes? Whatever your answer is, please provide justification.

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: conversion, money, rates

Would You Rather…

stevens009 2 Comments

Run the circumference of the circle OR perimeter of the rectangle? Whatever your answer is, please provide justification.

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Uncategorized Filed under: comparison, geometry, measurement, WYR

Post navigation

Page 5 of 6
← Previous 1 … 4 5 6 Next →

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Exit mobile version