Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: cost

Would You Rather…

December 10, 2015 stevens009

submission via @emergentmath Pay for a shuttle to and from the airport OR drive yourself (given the route in the image…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, money, Rates Filed under: cost, driving, parking

Would You Rather…

July 22, 2015 stevens009 1 Comment

Would You Rather have the revenue from an amusement park Ferris wheel or carousel ride? via @HRSBMathematics Whichever option you…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, comparison, money, Rates Filed under: carnival, comparison, cost, rates, ratios, revenue, theme park

Would You Rather…

November 3, 2014 stevens009 2 Comments

Buy a 5 pound jug of honey for $15.35 OR Three 1 pound 8 ounce bottles of honey for $14.39…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: conversion, cost, food, money, rates, unit rate, units

Would You Rather…

September 23, 2013 stevens009

Purchase 2.27 kg of raw, uncut carrots for $3.49 OR 16 ounces of peeled mini carrots for $1.89? Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Uncategorized Filed under: carrots, comparison, conversion, cost, dollars, kilograms, math, ounces, pounds, rates, units

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version