Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: rate

Would You Rather…

August 9, 2021 stevens009

Buy the box of 90 Double Zipper Bags, 150 Sandwich Storage Bags, or 280 Double Zipper Bags? h/t Connie Chinen…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, comparison, decimals Filed under: conversion, math, rate

Would You Rather…

May 29, 2015 stevens009

whichever option you choose, justify your reasoning with mathematics. For teachers, the following links may be helpful in getting your…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, percent Filed under: percent, rate

Would You Rather…

September 14, 2014 stevens009 2 Comments

Purchase Shake Mix A for $23 OR Shake Mix B for $110? Whichever answer you choose, justify your reasoning with…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: 6.RP.A.2, rate, rates, ratios, unit rate

Would You Rather…

August 11, 2014 stevens009 1 Comment

Buy a package of waffle mix for $4.99 OR Buy a package of frozen waffles for $2.79? h/t @DaneEhlert Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Rates Filed under: 6.RP.2, 6.RP.3, 7.G.4, food, rate, rates, waffles

Would You Rather…

July 14, 2014 stevens009 4 Comments

  Buy pre-cut watermelon (no rind) at $2.67 per pound OR Buy a whole watermelon at $0.26 per pound? Whichever…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Rates Filed under: comparison, division, food, rate

Would You Rather…

January 5, 2014 stevens009 7 Comments

Pay $0.24 for each banana OR Pay $1.99 per pound of bananas? Whichever option you choose, justify your decision with…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: bananas, comparison, money, rate

Would You Rather…

November 26, 2013 stevens009 3 Comments

Earn a dollar for every foot in 1 mile OR earn a dollar for every day you’ve been alive? BONUS:…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: conversion, miles, money, rate

Would You Rather…

November 18, 2013 stevens009 1 Comment

Drive .3 miles to fill up for $3.59 per gallon OR drive 1.2 miles to fill up for $3.41 per…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: driving, gasoline, justification, math, rate, reasoning, WYR

Would You Rather…

August 17, 2013 stevens009

Buy gas for $1.23 per liter (Canadian currency) OR $4.60 per gallon (American currency)? Whichever choice you make, justify your…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: american, canadian, currency, exchange, gas, gasoline, math, money, rate, rates, ratios

Would You Rather…

August 15, 2013 stevens009

Carry a 50 lb box up 3 flights of stairs or a 25 lb box up 5 flights of stairs?…

Continue Reading →

Posted in: 9th-12th, Uncategorized Filed under: force, math, physics, power, rate, weight, work

Post navigation

Page 1 of 2
1 2 Next →

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version