Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: rates

Would You Rather…

April 16, 2014 stevens009 13 Comments

Have a stack of quarters from the floor to the top of your head OR $225? Whichever answer you choose,…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: 4.MD.A.1, 7.RP.A.1, 7.RP.A.2, conversions, money, rates

Would You Rather…

April 11, 2014 stevens009

Choose the Sprint Framily Plan OR the AT&T Mobile Share Plan? Please disregard bias or preferences from plan carriers! Whichever…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: HSA.REI.B.3, HSA.REI.C.5, HSA.REI.C.6, HSA.REI.C.8, rates

Would You Rather…

March 27, 2014 stevens009

Pay $42 for carpet cleaning for two rooms and a hallway (up to 250 sq.ft.) OR Pay $67 for carpet…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: money, rates, square feet

Would You Rather…

October 30, 2013 stevens009

Visit 28 houses (all within .5 miles) to get candy OR 16 houses (all within .25 miles) to get candy?…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: comparison, halloween, justify, math, rates, treat, trick, units

Would You Rather…

September 23, 2013 stevens009

Purchase 2.27 kg of raw, uncut carrots for $3.49 OR 16 ounces of peeled mini carrots for $1.89? Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Uncategorized Filed under: carrots, comparison, conversion, cost, dollars, kilograms, math, ounces, pounds, rates, units

Would You Rather…

August 26, 2013 stevens009 7 Comments

Be given 800 pennies OR three $1 bills, 10 quarters, 12 dimes, and 22 nickels? Whichever option you choose, justify…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, K-2, Uncategorized Filed under: comparison, conversion, math, money, rates, units

Would You Rather…

August 17, 2013 stevens009

Buy gas for $1.23 per liter (Canadian currency) OR $4.60 per gallon (American currency)? Whichever choice you make, justify your…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: american, canadian, currency, exchange, gas, gasoline, math, money, rate, rates, ratios

Would You Rather…

August 15, 2013 stevens009 1 Comment

Run for 12 minutes at 10 miles per hour OR 20 minutes at 6 miles per hour? Whichever option you…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: calories, math, rate, rates, running, unit rate, work

Would You Rather…

July 13, 2013 stevens009

Take the first route or the third route? Justify your decision mathematically. (be sure to look at all components of…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: math, rates, reasoning, routes, travel

Would You Rather…

June 27, 2013 stevens009

Be given 100 grams of new nickels or 220 grams of new dimes? Whatever your answer is, please provide justification.

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: conversion, money, rates

Post navigation

Page 2 of 2
← Previous 1 2

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version