Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: ratios

Would You Rather…

July 22, 2015 stevens009 1 Comment

Would You Rather have the revenue from an amusement park Ferris wheel or carousel ride? via @HRSBMathematics Whichever option you…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, comparison, money, Rates Filed under: carnival, comparison, cost, rates, ratios, revenue, theme park

Would You Rather…

September 14, 2014 stevens009 2 Comments

Purchase Shake Mix A for $23 OR Shake Mix B for $110? Whichever answer you choose, justify your reasoning with…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: 6.RP.A.2, rate, rates, ratios, unit rate

Would You Rather…

August 17, 2013 stevens009

Buy gas for $1.23 per liter (Canadian currency) OR $4.60 per gallon (American currency)? Whichever choice you make, justify your…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: american, canadian, currency, exchange, gas, gasoline, math, money, rate, rates, ratios

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version