Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Posts

Would You Rather…

September 23, 2013 stevens009

Would You Rather...

Purchase 2.27 kg of raw, uncut carrots for $3.49 OR 16 ounces of peeled mini carrots for $1.89?

Whichever option you choose, justify your reasoning.

What if you were in a family of 3? A family of 8? A busy family?

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Uncategorized Filed under: carrots, comparison, conversion, cost, dollars, kilograms, math, ounces, pounds, rates, units

Post navigation

← Would You Rather…
Would You Rather… →

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Go to mobile version