Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: food

Would You Rather…

May 23, 2020 stevens009

Whichever option you choose, justify your reasoning with mathematics. h/t @MrsJennCarr

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th Filed under: array, chocolate, food

Would You Rather…

November 3, 2014 stevens009 2 Comments

Buy a 5 pound jug of honey for $15.35 OR Three 1 pound 8 ounce bottles of honey for $14.39…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: conversion, cost, food, money, rates, unit rate, units

Would You Rather…

August 11, 2014 stevens009 1 Comment

Buy a package of waffle mix for $4.99 OR Buy a package of frozen waffles for $2.79? h/t @DaneEhlert Whichever option…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, Rates Filed under: 6.RP.2, 6.RP.3, 7.G.4, food, rate, rates, waffles

Would You Rather…

July 14, 2014 stevens009 4 Comments

  Buy pre-cut watermelon (no rind) at $2.67 per pound OR Buy a whole watermelon at $0.26 per pound? Whichever…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, Rates Filed under: comparison, division, food, rate

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Exit mobile version