Skip to content
Would You Rather Math
ASKING STUDENTS TO CHOOSE A PATH AND JUSTIFY IT WITH MATH
  • Home
  • User’s Guide
  • WYR Sample Sheet
  • About Me
  • K-2
  • 3rd-5th
  • 6th-8th
  • 9th-12th
  • French
  • Course Content

Tag: unit rate

Would You Rather…

November 3, 2014 stevens009 2 Comments

Buy a 5 pound jug of honey for $15.35 OR Three 1 pound 8 ounce bottles of honey for $14.39…

Continue Reading →

Posted in: 3rd-5th, 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: conversion, cost, food, money, rates, unit rate, units

Would You Rather…

September 14, 2014 stevens009 2 Comments

Purchase Shake Mix A for $23 OR Shake Mix B for $110? Whichever answer you choose, justify your reasoning with…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, food, Rates Filed under: 6.RP.A.2, rate, rates, ratios, unit rate

Would You Rather…

August 15, 2013 stevens009 1 Comment

Run for 12 minutes at 10 miles per hour OR 20 minutes at 6 miles per hour? Whichever option you…

Continue Reading →

Posted in: 6th-8th, 9th-12th, Uncategorized Filed under: calories, math, rate, rates, running, unit rate, work

Would You Rather Math Mini-Workshop

Register for the online mini-workshop

Want to help keep WYRmath going?

Copyright © 2025 Would You Rather Math — Uptown Style WordPress theme by GoDaddy
Exit mobile version